Spring Tournament Dates & Hosts

Spring 2019

Tournament FYI’s for Coaches & Teams

 

High School Division

Dates:  Friday, May 17, through Sunday, May 19

Hosts:   Ben Davis Soccer Club

Click HERE for the Final Standings

Brackets:

HS Orange Brackets Spring 19 – Final (posted 5/14/19)

Includes the following teams:  Beech Grove Salvador, Ben Davis Hurricanes, CYSC Fusion Grey, Danville Galaxy, MC United Black, MC United Blue, Plainfield Blaze, Speedway FC, USAI Fire, WSU Beasts, WSU Zombies

HS Purple Brackets Spring 19 – Final:  (posted 5/14/19)

Includes the following teams:  Beech Grove Fernando, CYSC Black, MC Mutants, TWYSC United, USAI Crew, USAI Liberty, USAI Stars, USAI Union, WSU Warriors,

 

Ben Davis Field Layout (PDF version)

7550 W. 21st St.Indianapolis IN

15U Division

Dates:  Friday, May 31, through Sunday, June 2

Host:  Ben Davis Soccer Club

  • 12U-15U Tourney Check-in Dates are Tuesday, May 28 and Wednesday, May 29, at the Ben Davis Soccer Fields (Concession Stand); 6-7:30 PM each night

Final 15U Division Standings Spring 2019 (Standings were calculated manually.)

Brackets:

15U Black Brackets Spring 19 – FINAL

Includes the following teams:  Ben Davis Lightning, Ben Davis Twisters, Danville Timbers, MC United Blue, MC United Black, SYS Sparkplugs, SYS Sting, USAI Galaxy, USAI Union, USAI United, WSU Inferno,

15U Blue Brackets Spring 19 – FINAL

Includes the following teams:  CYSC Fusion, Danville Revolution, Lebanon Dynamo, Lebanon Fire, MC Mavericks, Plainfield Falcons, Plainfield Quakers, TWYSC United, USAI Pike Blue, USAI Pike Eagles, WSU Sting, WSU Thunder.

 

12U Division

Dates:  Friday, May 31, through Sunday, June 2

Host:  Ben Davis Soccer Club

  • 12U-15U Tourney Check-in Dates are Tuesday, May 28 and Wednesday, May 29,the Ben Davis Soccer Fields (Concession Stand); 6-7:30 PM each night

Click HERE for final Standings.

Brackets: 

12U Red Brackets Spring 19 Brackets – FINAL

Includes the following teams:  Beech Grove Indy Futbol, Ben Davis Elite, Ben Davis Power, Danville Republic, Danville Steel, MC Maddogs, MC Minions, USAI Pike Glory, WSU Storm, WSU Twisters.

12U Green Brackets Spring 19 Brackets – FINAL

Includes the following teams:  Danville Legion, Lebanon Rapids, Lebanon Sounders, Lebanon Timbers, MC United Black, SYS Swat, SYS Wasps, TWYSC Fire, TWYSC Galaxy, WSU Hurricanes, USAI Timbers,

10U Jamboree

Saturday, June 1, in the afternoon

Host:  Ben Davis Soccer Club

Jamboree Schedule: 

10U Jamboree Spring 2019

Format:  Each team will have at least three games.  Each game will consist of two 15 minute halves with no more than two games in a row.